Zázračné dítě Daniela Bedáňová

Daniele Bedáňové se přezdívalo „zázračné dítě českého tenisu“. Po rychlém vzestupu však následoval strmý propad. Jaký je životní příběh talentované české tenistky?

 

Zázračná Dája

Daniela Bedánová 

Daniela, přezdívaná Dája, se narodila v roce 1983 v Ostravě a s tenisem začala v šesti letech. Za vstup do světa sportu vděčí Daniela ambicióznímu otci, bývalému ligovému tenistovi. Ten si vysnil, že ze svého dítěte vychová špičkovou profesionální tenistku, která má i na nejvyšší mety v podobě Wimbledonu. Zpočátku se mu jeho záměry dařily velmi dobře.

Historického maxima dosáhla hráčka v roce 2002, když se „podívala“ na 16. místo v žebříčku. Tehdy se mladičké tenistce prorokovala slibná budoucnost a tenisoví odborníci v ní viděli zářivou hvězdu. Ta ale nakonec zhasla příliš brzy.

Příčinou byl paradoxně i tady Danielin otec. Ta se stále častěji začala potýkat se zdravotními problémy. Ty byly výsledkem tvrdého tréninku, který hráčce její otec a trenér v jedné osobě naordinoval. Jan Bedáň se nechal otevřeně slyšet, že talent nestačí a mladičká Daniela v zásadě valným tenisovým nadáním nedisponuje. Výhradně tvrdá dřina tak měla být pomyslnou jízdenkou na tenisový Olymp.

 

Konec kariéry

 

Kolotoč zranění, ze kterého tenisovou hvězdičku nedostala ani změna trenéra a opětovný návrat pod trenérská křídla nekompromisního otce, nakonec vyústil ve strmý propad na žebříčku a pramalý zájem sponzorů. Před Danielou tak stálo v podstatě nevyhnutelné: Konec profesionální tenisové kariéry.

K němu se rozhodla v pouhých dvaadvaceti. Přes nelehký návrat do reality si Daniela uvědomila, jak výrazně se svět profesionálního sportu liší od toho „běžného“. Zůstat v uzavřeném mikrosvětě proto nechtěla.

Otevřela si vlastní tenisovou akademii, ještě se svým dnes již bývalým manželem, kde se věnuje hráčům na amatérské úrovni. Znovu vstoupit do světa profesionálního tenisu jakožto trenérka už ale odmítá.