V tenisu věk nehraje roli aneb nejstarší a nejúspěšnější hráči

V tenisu věk nehraje roli aneb nejstarší a nejúspěšnější hráči

 

Že ve třiceti by se měl profesionální tenista už oficiálně chystat do důchodu? To dávno neplatí. Hráči na okruhu stárnou a nejsou výjimkou ani ti, kteří raketu neodkládají ani se čtyřicátými narozeninami.

Rozhodně to přitom neznamená, že by v konkurenci s mladší generací nedokázali obstát. Komu se na kurtu dařilo i v tenisově pokročilém věku?

 

Komu to dobře pinká bez ohledu na věk

federer 

Roger Federer jako by popíral zákony času. V roce 2018 si opět vydobyl post světové jedničky a náleží mu i další prvenství – je nejstarší světovou jedničkou historie. Švýcar je ročník 1981 a na kurtech se pohybuje už od roku 1998, přičemž úspěchy slavil už coby juniorský reprezentant o dva roky dříve.

Martina Navrátilová už se sice dnes může počítat mezi bývalé tenistky, nicméně v roce 2006 vyhrála na US Open ve smíšené čtyřhře. Krátce na to původem česká tenistka oslavila už padesáté narozeniny a dokázala tak, že věk je rozhodně jen číslo.

Podobným veteránem na kurtech je i Chorvat Ivo Karlović, který se narodil v roce 1979 v Záhřebu. na začátku roku 2018 postoupil do třetího kola Australian Open. Stačilo to k tomu, aby se do tenisové historie zapsal jakožto nejstarší hráč, kterému se něco podobného v uplynulých čtyřiceti letech podařilo podařilo. A mimochodem, chorvatský obr měřící 211 cm se může chlubit i nejrychlejším servisem, a to 251 km/h.

 

Tenisoví „důchodci“, kteří to dokáží natřít mladým

 

Když se Ital Paolo Lorenzi dočkal v roce 2016 svého prvního triumfu v kariéře na okruhu ATP, byla to událost nejen z hlediska sportovního úspěchu. Rodákovi z Říma v té době bylo 34 let a sedm měsíců. Italský reprezentant si tak značně napravil reputaci z nepovedeného turnaje v brazilském Sao Paulu o dva roky dříve.

Radek Štěpánek, dnes již oficiálně také nehrající, byl v roce 2016 nejstarším účastníkem Australian Open. Tenista si svých 37 let tehdy nijak nepřipouštěl a co se týče výkonnosti, byl plný optimismu. Zejména, když se mu ladně podařilo projít přes čtyři vyhrané zápasy do druhého kola. Příklad si tehdy bral z hokejového nezmara Jaromíra Jágra, se kterým ho pojí přátelství.