Tenisoví hříšníci aneb koho odhalili při dopingu?

Tenisoví hříšníci aneb koho odhalili při dopingu?

 

Tenisová soutěživost a touha být nejlepší občas přeroste v ochotu si k cestě na tenisový Olymp pomoct za každou cenu. I tenisové kurty tak bývají prostředí, kde se nehraje zrovna fair play. Kdo měl a má oplétačky s dopingem?

 

Chyceni při činu

Hingisová 2

O poměrech v bílém sportu se, ač mu to nepřineslo vůbec žádnou popularitu, nebál dost napřímo hovořit třeba Belgičan Christophe Rochus. Ten otevřeně tenis vylíčil jako sport, kde je doping častým nešvarem a hráči se pochopitelně vší mocí snaží vyhnout tomu, aby se na to přišlo. Ne vždy se to podaří. K tenisovým hříšníkům patřila řada hráčů i hráček.

Draho vyšlo užití meldonia třeba ruskou tenisku Marii Šarapovou. Pozitivní nález znamenal dvouleté pozastavení tenisové kariéry a odchod řady sponzorů. I když ITF konstatovala, že tenistka fakticky neužila látku s vědomým úmyslem podvádět, nýbrž jej brala coby lék, připsala jí plnou zodpovědnost za tuto nerozvážnost. Ruské hráčce se zdál pod takovýmto zdůvodněním trest příliš tvrdý a odvolala se proti němu, nakonec dostala stopku na 15 měsíců.

Problémy měla i další slavná reprezentantka, Švýcarka Martina Hingisová. I ta obdržela dvouletý zákaz, tentokrát to ale bylo za pozitivní nález na kokain. Došlo k tomu na Wimbledonu a hráčka navíc „vyfasovala“ odebrání všech bodů a prémií.

 

Doping se nevyhýbá ani Čechům

 

Svatí nejsou ani čeští reprezentanti či spíše reprezentantky. Barbora Strýcová, tehdy hrající ještě pod vyvdaným příjmením Záhlavová-Strýcová, si nezahrála půl roku. Zastavil ji nález na turnaji v Lucemburku. Tenistka se odvolávala na to, že se vědomě podvodu nedopustila.

Látka byla obsažena v přípravku na hubnutí, u kterého si nezkontrolovala složení. Této verzi federace nakonec uvěřila, proto hráčka dostala pouze mírný trest. Jak sama tvrdila, svou neznalostí se spíše potrestala sama, po užití inkriminovaného přípravku se cítila hůř než jindy.

V tenisové historii došlo i na pány. Bohdanu Ulihrachovi se stal osudný turnaj v Moskvě. Při kontrole se ve vzorku ukázaly stopy anabolického steroidu nandrolonu. Tenista se bránil s tím, že si není zcela vědom užití nelegální látky a nakonec mu dal za pravdu i soud.