Tenisové pověry a rituály aneb legální způsob, jak si pomoct k úspěchu

Tenisové pověry a rituály aneb legální způsob, jak si pomoct k úspěchu

 

Nejen hokejisté jsou notně pověrčiví. Svoje zvyky, rituály nebo talismany mají i tenisté a tenistky. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější z nich.

 Siniaková

Jde to i bez prádla

 

Deblový pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková zaznamenal v roce 2018 na Roland Garros úspěch. České tenistky si na svoje konto připsaly grandslamový titul na Roland Garros. Už v semifinále obě ovšem pobaveně sportovním novinářům prozradily, že spíš než výkonnost je trápí nedostatek oblečení. Obě si totiž z pověrčivosti zabalily s sebou jen nezbytně nutné minimum. To kdyby se zkrátka nedařilo a jely obratem domů.

Tenisové diváky baví i španělská hvězda Rafael Nadal. Zásadně s sebou například nosí dvě tašky. Ta, ve které nejsou rakety, má svoje pevně dané místo vedle lavičky. Vždy má k dispozici také dvě lahve s vodou, jedna musí být ledová, druhá lahev má pokojovou teplotu. Podobně si lahev na stejné místo ukládá i slovenská reprezentantka Dominika Cibulková.

 

Teletubbies a jiné podivnosti

 

Andre Aggasi v úvodním zápase na French Open v roce 1999 spodní prádlo nechal doma. Trenér Brad Gilbert mu nabízel dokonce solidárně své vlastní, což tenista odmítl. A přineslo mu to tolik štěstí, že na Roland Garros už spodní prádlo neoblékl. Taktika se vyplatila, byl z toho čtvrtý grandslamový titul jeho kariéry.

Docela neškodné v porovnání s Chorvatem Goranem Ivaniševičem. Ten ve Wimbledonu v roce 2001 přišel na ještě bizarnější způsob, jak naklonit štěstěnu na svoji stranu. Každé ráno sledoval poctivě Teletubbies, známý pořad určený nejmenším dětem.

Proč to dělají? Podle samotných hráčů je za tím poměrně prostý důvod: Rituály, byť jsou sebepodivnější, uklidňují a napomáhají ventilovat vnitřní přetlak. Hráči navíc na kurtech na nic podobného nemají myšlenkovou kapacitu. Mimo kurt je proto velmi intenzivně dokáží upoutat i zdánlivé maličkosti.