Tenisové mámy aneb vrcholové sportovkyně a rodičovství

Dříve či později začne být rodina velkým tématem pro většinu lidí. Pro ženy se pak zpravidla jedná o mimořádně citlivou oblast. Řada sportovkyň řeší dilema mezi kariérou a mateřstvím. Dá se vrcholový tenis skloubit s pořízením dítěte?

 

Těhotenství a profesionální sport

Serena

 

Soudobé poznatky o těhotenství dovolují profesionálním sportovkyním se dál aktivně účastnit tréninků, bez nichž by nebylo možno podávat dostatečný výkon. Dá se říci, že těhotenství tedy není poukázka pro přerušení sportovních aktivit.

Nejčerstvějším důkazem je Serena Williams, která v osmém týdnu hrála grandslamový turnaj, kde zvítězila. Tehdy ale ještě úspěšná hráčka veřejně o svém těhotenství nemluvila. Nejedná se o univerzální pravidlo, podstatný vliv mají hormony. Stav těla i duše se proto nedá dopředu příliš účinně předvídat.

Medicínské kapacity se shodují, že těhotenství není nemoc a že mateřství může přinést ženě větší psychickou vyrovnanost, která může být v mnoha případech rozhodující a hrát výraznější roli než fyzické předpoklady.

K tenisu se tak kromě zmiňované Sereny Williams s potomkem v náručí vrátila i běloruská reprezentantka Victoria Azarenka. V minulosti se obdobně dařilo i Belgičance Kim Clisters, která se po porodu dokázala dostat do takové formy, že už jako matka osmnáctiměsíční dcery triumfovala na US Open.

 

Tenistky v rolích matek

 

Návratem Sereny Williams na kurty se rozvířila navíc i debata o využívání tzv. chráněného žebříčku. Ten slouží primárně pro sportovce zraněné, tedy dlouhodobě nehrající. Využít ho ale mohou i právě matky. Hráč tak může startovat i na turnajích, u nichž by musel absolvovat kvalifikaci.

Sportovní obec včetně samotných hráček se přitom nedokáže efektivně shodnout na tom, zda by mělo využívání žebříčku platit dál anebo se pro snazší návraty tenistek po porodu musejí dokonce zavést speciální pravidla.

Profesionálním tenistům se však prodlužuje věk odchodu „do výslužby“. Pro řadu hráček, které dnes již překročily třicítku, je tak konec kariéry zatím vzdálený. A s ním i přechod k běžnému životu, který s sebou nese rodinné povinnosti. Příkladem jsou Klára Koukalová nebo Barbora Strýcová.