Sportovní kronika rodu Sukových

Sportovní kronika rodu Sukových

 

Za jednu z nejúspěšnějších žen české tenisové historie lze bezesporu považovat Věru Sukovou. Finále ženské tenisové dvouhry sice v roce 1962 prohrála dvakrát 4:6, přesto se dokázala do tenisových kronik zapsat.

 

Věra Suková, průkopnice úspěšných Češek

 

Věra Suková, rodným jménem Pužejová, se narodila 13. června 1931 v Uherském Hradišti. Ke sportu tíhla od dětství, ale původně se věnovala basketbalu. S tenisem začíná na dnešní dobu poměrně pozdě.

Poprvé raketu vzala do ruky až v patnácti letech a techniku optikou současných tenisových expertů neměla nejlepší. O to větší byla ale její bojovnost. Senzací se v tenisovém světě stává její drtivé bratislavské vítězství nad nad Vlastou Vopičkovou, kterou porazila drtivě 6:0, 6:2.

Tenisový svět si podmanila především útočnou hrou a skvěle propracovanými základními údery. Po nešťastném Wimbledonu, kdy jí cestu za vítězstvím zkřížilo zranění nohy, si mohla užít alespoň triumf v podobě postu páté nejlepší hráčky světa a zároveň nejlepší Evropanky. Za dva roky na to přišel definitivní konec aktivní tenisové éry.

Svůj odkaz ale předala dál i po konci aktivní reprezentační kariéry. Věra Suková se stala reprezentační trenérkou. A matkou, čímž měla tenisová dynastie Sukových založeno na neméně úspěšné pokračovatele.

 

Další generace Sukových

Sukovi

 

Syn Cyril si vybojoval slávu hlavně v deblu a také dcera Helena kráčela ve stopách své matky bravurně – na konto si připsala hned čtrnáct Grand Slamů a stala se i ženskou tenisovou jedničkou ve čtyřhře.

U největších dceřinných úspěchů už však matka chyběla. Na počátku 80. let zasáhla rodinu Sukových smutná zpráva, Věře je diagnostikován nádor. Bojovnost, kterou prokázala na kurtu, v tomto případě nestačí. Svůj největší životní zápas prohrává. Zákeřné nemoci tenistka podléhá v roce 1982.

Rodinná tenisová sláva však neuhasíná, nejmladší nadějnou pokračovatelku má v Natálii, dceři Cyrila Suka. Ta má sportovní ambice, od golfu a gymnastiky doputovala ve dvanácti letech, jak jinak než k tenisové raketě.