Petr Korda, vzestup a pád tenisové superstar

Petr Korda, vzestup a pád tenisové superstar

 

Životní příběh Petra Kordy, československého, později českého tenisového reprezentanta by vydal na román. Pojďme se podívat alespoň na malou část.

 

Z tenisového hrdiny do pasti dopingu

 PAR338b66_korda

Petr Korda se narodil 23. ledna 1968 v Praze. Profesionální tenis jméno Korda zaznamenal poprvé v roce 1987. Prémiový úspěch slavil Korda se svým parťákem ze čtyřhry Milanem Šrejberem. Největší mezník v kariéře a bez nadsázky i jeden z průlomových okamžiků v historii českého tenisu přišel v roce 1998. V lednu tohoto roku Petr Korda triumfoval ve dvouhře na Australian Open. Svého chilského protivníka Marcela Riose doslova vymetl z kurtu za pouhých 85 minut za stavu 6:2, 6:2, 6:2.

V témže roce následovalo ještě čtvrtfinále Wimbledonu. Pak se ale začal tenisový trůn povážlivě kývat. Petr Korda si vyslechl obvinění z užívání dopingu. V moči mu při kontrole našli nandrolon, zakázaný anabolický steroid. Znamenalo to dvouletý zákaz.

I když došlo rozhodnutím federace k jeho zmírnění na polovinu, dodnes se s tím bývalý reprezentant nesrovnal. Svého času se proti verdiktu odvolal, což ovšem vyvolalo bouři mezi ostatními hráči. Ti hromadně hrozili sabotáží Australian Open. Navíc záhy přišlo definitivní rozhodnutí, že je čas dát tenisu vale.

 

Současnost tenisové legendy

 

Na popularitě Petru Kordovi nějak nepřidává ani to, že se odstěhovat „za velkou louži“ a nijak netají, že jeho děti, mimochodem po otci neméně úspěšné, už s původní vlastí svého otce nemají mnoho společného. Dcery reprezentují USA v golfu, syn Sebastian se vydal ve šlépějích svého otce a věnuje se, taktéž pod americkou vlajkou, tenisu. A mimochodem v jeho hře lze nesporně vystopovat rysy slavného tatínka. Přestože Korda junior je pravák, vlastní je mu agresivní tenis a snaha o využití servisu. Na to, aby svého otce překonal, rozhodně má.

A co dělá Korda starší? Dnes je ze slavného sportovce nejen čerstvý padesátník, ale hlavně táta na plný úvazek, který na vlastní tenisovou kariéru příliš nevzpomíná.