Má moje dítě talent? Jak to poznám?

Má moje dítě talent? Jak to poznám?

 

Budete mít doma malou Petru Kvitovou nebo budoucího Petra Kordu? Jak poznáte, že dítě má talent, když ho to táhne k tenisové raketě?

 

Jak se pozná talent

Bouchardová

 

Zaručená rada, jak poznat, že dítě má před sebou zářnou tenisovou kariéru, samozřejmě neexistuje. Tenisoví trenéři se shodují, že základním předpokladem jsou správně naučené pohyby. Dítě proto musí mít předpoklady k tomu, aby to zvládlo a neměla by mu činit problém koordinace. A to zejména mezi okem a rukou.

Z tohoto důvodu začínají děti brzy. Trénink tří nebo čtyřletých dětí má přirozeně ještě velmi málo společného s tenisovou hrou dospělých. Zatím se jedná spíše o jakousi přípravku, kde se děti mají především naučit správně pohybovat. Už na velmi malém dítěti si lze všimnout, zda ho baví běhat za míčem nebo ho umí chytit a to jsou první obrysy budoucího vývoje, které vám mohou napovědět, že by to později mohlo být s tenisem vážné.

Opravdový“ trénink přichází na řadu okolo šestého roku věku, kdy už jsou děti dostatečně vyzrálé na to, aby se technicky zvládly naučit jednotlivé údery. Na dětech je možno pozorovat rozdíly, některé jsou pohybově nadané nebo výrazněji motivované, nicméně tvrdit, že stejné dítě bude nad ostatními vynikat i za několik let, je možné předpovědět jen s obtížemi. Lze říci, že komu se daří v žákovských kategoriích, jeho šance na vstup na profesionální okruh nejsou malé.

 

Má dítě šanci stát se tenisovým profesionálem?

 

Statistiky jsou neúprosné a malí tenisté i jejich rodiče jsou si vědomi (nebo by si měli být vědomi), že profesionální tenisová kariéra, která je dokáže zajistit pro budoucí život, čeká na jen velmi malý zlomek adeptů. Proto je tenis nesmírně náročný také na psychiku. Dítě by měl tenis především bavit a nemělo by se nechat zlomit, proto lze připustit, že s ním začne i později, jakmile bude dostatečně zralé.

Na rodiče číhá ještě jedno úskalí, pokud svému dítku vloží do ruky tenisovou raketu. Jedná se o sport poměrně drahý. Měsíčně rodiče z peněženky na koníček své ratolesti z peněženky musejí vytáhnout i víc než 10 000 Kč.