Jak se tenis měnil v průběhu času?

Jak se tenis měnil v průběhu času?

 

Tenis se mění a vyvíjí, přesto je v porovnání s jinými sporty považován za mimořádně konzervativní. Jakou cestou si slavný bílý sport prošel?

 

V čem je současný tenis jiný

 

Z původní společenské zábavy se tenis rychle stal akceptovaným sportem. V průběhu času si však jen minimálními úpravami prošla jak tenisová pravidla, tak i způsob počítání. Jednou ze změn byla například v roce 1903 a 1958 specifikace tzv. „chyby nohou“. Z roku 1975 pochází zkrácené počítání v sedmnáctém (třináctém) gemu. Vymohly si ho televizní společnosti. Právě zavedení tzv. tie-breaku bylo v podstatě poslední výraznější změnou.

I do tenisu samozřejmě nutně pronikly moderní technologie – hráči mají rakety z nových materiálů a k dispozici i inovované funkční oblečení. Ke slovu přišly též moderní technologie. Současní tenisté mohou pro kontrolu dopadu míče využívat zejména při důležitých zápasech elektronický systém zvaný Jestřábí oko.

Nadal

A co čeká hráče i fanoušky v budoucnu

 

Čas od času se objevují hlasy, že by se měl změnit i systém tradičního tenisového počítání. Naopak zastánci tradic oponují, že dodržování původních pravidel dělá tenis tím, čím je dnes. Změnit by se měla i výška sítě. Alespoň tuto teorii pro média rozvedl Rafael Nadal.

Jde především o to, že tenisté jsou stále vyšších postav a disponují i výraznější fyzickou silou. Pro současný tenis jsou proto charakteristické rychlejší servis i kratší výměny. Tomuto stylu nahrává i přesun hry na rychlejší povrchy, ubývá zápasů hraných na antuce. Tenisté jsou na druhou stranu ale i starší.

A zkušenější, což je jejich hlavní zbraní. Dávno v tenise neplatí, že zářnou kariéru mají před sebou ani ne dvacetiletí hráči. Valem v řadách tenisových hvězd přibývá třicátníků a dravé mládí nechávají daleko za sebou. A to na obou stranách pomyslné barikády. Svědčí o tom německý reprezentant Tommy Haas i bývalá světová jednička Serena Williams. Hráči jsou mnohem lépe fyzicky připraveni, což platí i pro následnou sportovní regeneraci. Tělo jim tak dokáže mnohem lépe „sloužit“ i ve věku, kdy by je dříve s velkou pravděpodobností očekával tenisový důchod.