Grandslamové turnaje jsou prověrkou zkušeností a fyzické kondice

Grandslamové turnaje jsou ve světě tenisu nejvážnějšími turnaji s bohatou historií. Přezdívá se jim turnaje „velké čtyřky“ a výhra na nich je v těch největších dětských snech každého malého tenisty či tenistky. Tyto turnaj, ale nejsou jen o aktuální formě, abyste mohli uspět, musíte předvést pořádnou vůli, sílu a vytrvalost.

Grandslamové turnaje se hrají během 14 dní, týden před hlavní soutěží startuje kvalifikace o poslední vstupenky mezi elitu.

Tenisový svět upíná své zraky na čtyři místa na planetě, aby sledoval klání na Australian open, Roland Garros, Wimbledonu a US Open. Každý turnaj „velké čtyřky“ má své specifika a tady je přehled těch nejdůležitějších.

Australian open

Duely na australském kontinentu otevírají tenisovou sezonu. Zápasy se obvykle hrají v úmorných vedrech a jsou tedy velmi náročné. Na začátku sezony ale mají hráči mnoho energie a často jsme svědky překvapujících výsledků a soubojů. Turnaj se hraje na tvrdém povrchu.

V historii turnaje, který se koná již od roku 1905, najdeme řadu velkých tenisových bitev. Na australském grandslamu se od roku 2019 hraje v rozhodujícím pátém setu mužské dvouhry za stavu 6:6 supertiebreak do 10 bodů. U žen se stejný scénář opakuje ve třetím rozhodujícím setu.

Nejvíce titulů v mužské dvouhře má Novak Djokovič, který vyhrál celkem 7 turnajových vavřínů. Mezi ženami mají nejvíce titulů Serena Williams a Margaret Courtová, obě vyhráli australský major celkem v 7 případech.

 

Roland Garros

Na přelomu května a června se celý tenisový kolotoč dostane na druhý grandslamový turnaj roku. Ve Francii se koná antukové French open, známé pod jménem Roland Garros.

Turnaj se hraje od roku 1891 a byl pojmenován podle francouzského válečného letce Rolanda Garrose, který jako první přeletěl středozemní moře.

V sousedství Boulogneského lesíka můžete být svědky jako na jediné grandslamovém turnaji současnosti dlouhých tenisový bitev. V rozhodujících setech se zde nehraje tiebreak a hráči se musí přetahovat až do doby, než jeden získá o dva gamy více než jeho soupeř.

Mínusem je chybějící střecha, která se na rozdíl od ostatních turnajů „velké čtyřky“ v Paříži teprve plánujeme. Antuka je ale povrch, na kterém se za určitých podmínek může hrát i v dešti. Nejlépe absorbuje vodu, dokonce pokud je antuka suší, létá míček po antukové drti rychleji.

Naprostým rekordmanem tohoto mistrovství Francie je španělský tenista Rafael Nadal. Nadal dokázal v Paříži triumfovat ve dvanácti případech! Pokud je na kurtech Nadal, v drtivé většině slaví titul. Mezi ženami je na vrcholu se sedmi tituly Chris Evertová.

 

Wimbledon

Tento grandslamový turnaj snad ani nemusíme představovat. Wimbledon je nejstarší a nejslavnější turnaj světa. Každý malý tenista či tenistka by jednou chtěla vyhrát Wimbledon. Turnaj se hraje již od roku 1877!

V All England Clubu se hraje na tradičním tenisovém povrchu na trávě. V minulosti se na trávě hrálo i na Australian open, ale to už je dávno minulostí. Travnatý grandslam se odehrává na přelomu června a července a patří ke svátku bílého sportu.

Tradic je Wimbledon plný. Nejtypičtější je volná první neděle turnaje.  Tradiční je i kvalifikace, která se hraje mimo hlavní areál na kurtech v Roehaptonu.  

Zraky všech nadšenců tenisu se upíná na Velkou Británii, aby sledovali turnaj, na kterém se odehráli nejen, že nejslavnější bitvy tenisové historie, ale také nejdelší duel historie tenisu. V roce 2010 spolu sehrál Nicolas Mahut a John Isner souboj 1. kola, který se rozložil do třech dnů a trval 11 hodin a 5 minut. Zápas se zastavil na stavu 70:68 v pátém setu pro Johna Isnera.

Takto dlouhý zápas na gamy ve Wimbledonu již neuvidíte. Od roku 2019 se v rozhodujících setech hraje za stavu 12:12 tiebreak. První zápas v historii Wimbledonu rozhodl tiebreak pátého setu ve finále mužské dvouhry mezi Rogerem Federerem a Novakem Djokovičem. Titul získal Novak Djokovič.

Wimbledon a Roger Federer. Toto spojení funguje a tenisová hrající legenda patří k hráči, který nejslavnější turnaj světa vyhrál osmkrát, což žádný jiný hráč v mužské dvouhře nikdy nedokázal. Mezi ženami patří vrchol Martině Navrátilové s devíti tituly.

 

US Open

Na přelomu srpna a září se odehrává poslední grandslamový turnaj sezony. Hráči se přesunou do New Yorku do Flushing Meadows, aby bojovali o US Open Trophy. Turnaj se poprvé v historii hrál v roce 1881 na travnatých kurtech v Newportu. US Open je jediný grandslam planety, který se v historii odehrál na všech površích – antuce, trávě i tvrdém povrchu.

Turnaj se od roku 1978 koná v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové. Jako jediný turnaj na světě má v rozhodujících setech zápasů za stavu 6:6 zavedený tiebreak.

Rok 2006 byl průkopníkem na poli elektronického systému tzv. jestřábího oka na grandslamových turnajích. Tenisté tak mohli na grandslamu poprvé zkontrolovat výroky lajnových rozhodčích. Hráči mají celkem 3 možnosti vzít si jestřábí oko, pokud uspějí, možnost jim zůstává. V každém setu se možnosti využít jestřábí oko doplní, v tiebreaku se přidá ještě jedna možnost navíc.

Typickým pro US Open je hluk v hledišti a velký centrální kurt Artura Ashe. V posledních letech se na tomto centrálním kurtu může hrát i pod zataženou střechou.

Nejúspěšnějšími hráči open éry v mužské dvouhře jsou s pěti tituly shodně Roger Federer (vyhrál všech 5 titulů v řadě za sebou), Jimmy Connors a Pete Sampras. Mezi ženami jsou na tom nejlépe dvě americké tenistky. S 6 turnajovými tituly jsou na vrcholu Serena Williams a Chris Evertová.