Co se nosí na tenise aneb proč se mu říká „bílý sport“?

Co se nosí na tenise aneb proč se mu říká „bílý sport“?

 

Tenis dostal přezdívku „bílý sport“ opravdu podle bílé barvy. Poetické pojmenování má tak veskrze prozaické vysvětlení. Sportovci si zkrátka nemohli obléknout jinou barvu než bílou. Což zní v současné době, kdy zejména tenistky udivují svými kreacemi na kurtu, už jen těžko uvěřitelně. Jak šel čas s tenisovou módou?

 

Kde se v tenise vzala bílá

 

Bílá na samém počátku tenisové historie měla veskrze praktický smysl. V barevném oblečení jsou více patrny skvrny od potu, navíc je v jiných barvách hráčům mnohem větší horko. Tenis zachování dávných tradic velmi dbá.

Nejpřísnější pravidla odvolávající se právě na charakteristickou bílou dodnes platí pro Wimbledon. Alespoň pro hráče, pro fanoušky je nastaven mírnější dress code. Bílé musí být nejen oblečení, ale i spodní prádlo. Což u některých hráček vyvolalo lehce posměšné ohlasy z hlediska toho, jak asi bude probíhat kontrolování takto nastavených podmínek.

Mírněji ze situace nevycházejí ani hráči mužského pohlaví. V roce 2017 si na juniorské soutěži neprosadil rakouský hráč Jurij Rodov právě tmavé spodní prádlo. Překvapeného mladíka poslal hlavní rozhodčí během zápasu na toaletu převléknout. Naštěstí nemusel hrát bez trenýrek. Výjimky zkrátka neplatí pro nikoho.

 Historie

Jak vypadala tenisová móda v historii

 

Dnešní sportovci však mohou nad funkčními a prodyšnými materiály, byť striktně v bílé, přece jen jásat. Ještě na konci 19. století například dámy oblékaly ne příliš praktické sukně sahající až ke kotníkům. Když se May Stutton v roce 1905 objevila na dvorci v pánské košili, kterou si navíc vyhrnula, způsobila poprask. Obdobně si v roce 1922 Suzanne Lenglen zasloužila nemalou pozornost, ale nebylo to kvůli jejímu sportovnímu výkonu. Oblékla si, alespoň dle tehdejšího mínění, příliš krátkou sukni.

Pánové si v historii zase tak moc gratulovat také nemohli. Až do roku 1946 pro ně byl povinný oblek. Ten čítal dlouhé rukávy i dlouhé nohavice. Do triček s krátkými rukávy tenisty „svléklo“ až poválečné období.

Průchod své extravaganci ale mohou zejména tenistky dát i na Wimbledonu. Dnes na dvorcích běžně uvidíte hráčky nalíčené, s nalakovanými nehty, případně i hrající s nějakým tím šperkem. Naproti tomu velmi benevolentní je Roland Garros, jak dokázala v roce 2018 Serena Wiliams svým obtaženým „superhrdinským“ oblečkem.