Co jste o Wimbledonu možná nevěděli aneb zvláštnosti a zajímavosti

Wimbledon patří mezi tradiční sportovní svátky, se kterým jsou neodmyslitelně spjaty nejrůznější zvláštnosti a pravidla. Pojďme si představit některé z nich.

 

Jahody se smetanou

 

Tradice, která nemá nic společného se sportovním světem, přesto patří možná k nejtypičtějším obrázkům na Wimbledonu. Právě toto ovocné osvěžení se podává během leckdy velmi dlouhých a vypjatých utkání. Pochoutka patří ke sportovnímu svátku neodmyslitelně prakticky od začátku jeho historie. Jahody pak doplňuje šampaňské.

 

Trávník

 

Perfektně upravený travnatý povrch je základ. Ten na Wimbledonu je konkrétně střižen na 8 mm. Pro některého tenistu se jedná o požehnání, jiní kluzký povrch spíše proklínají. Použít se musí jediný konkrétní druh, a to jílek vytrvalý. Organizátoři mají už vyzkoušeno, že se jedná o trávník nejvhodnější, a to kvůli své tvrdosti. Kromě pravidelného sekání se musí tráva i denně zalévat, aby vydržela po celou dobu turnaje v adekvátní kondici.

 

Volná neděle

 

Tradice velí, že první wimbledonská neděle má být volná. Ne vždy je to ale možné. Organizátoři byli nuceni se v průběhu dějin uchýlit k tomu, aby se hrálo i právě v neděli. Například v roce 2016 totiž původní program narušil vytrvalý déšť, typický pro vrtkavé anglické podnebí. Volný den nemá ani tak sloužit ke zregenerování hráčů nebo snad diváků, odpočinout si totiž má i výše citovaný trávník. Pro případ nepříznivého počasí je už ostatně centrální dvorec vybaven zatahovací střechou.

 

Rufus

 

Kurty na Wimbledonu by se neobešly bez početného organizačního týmu. A jeho součástí je i Rufus. Rufus není ovšem typický zaměstnanec, jedná se o dravce, přesněji je to káně Harrisova. Má za úkol chránit kurty před holuby, kteří by mohli svým trusem pečlivě pěstěný trávník poškodit. Zvířecí celebrita má dokonce vlastní profily na Facebooku a Twitteru. Když se v roce 2012 ztratil, šlo v té chvíli patrně o suverénně nejhledanějšího opeřence na světě.